Kolodvorska cesta 3
6230 Postojna
12. december 2018
Predavanje ob razstavi »Kdor seje, ta žanje: šolski vrtovi na Notranjskem«.
Ira Zorko, dipl. arhitekt in dipl. permakulturni načrtovalec ter direktor Zavoda za prostor kulture Cornucopia se posveča naravni gradnji, permakulturi in govorici prostora. V svoje delo vključuje holistični odnos naših prednikov do prostora, narave in bivanja sploh. Z zanimivimi primeri fotografij je predstavil skladnost in lepoto tako v pokrajini, kot v naseljih, bivališčih in najpreprostejših predmetih.
28. november 2018
Dr. Andrej Mihevc, znanstvenik na inštitutu za raziskovanje krasa ZRC SAZU v Postojni, je pri svojih raziskovanjih jam v Sloveniji, velikokrat naletel na človeške skelete. Na predavanju je predstavil te jame in izpostavil jame v Kočevskem rogu, tudi Spodmol pod Macesnovo gorico, ki so se maja 1945 zapisale v zgodovino, kot prizorišče enega od množičnih povojnih pobojev.
22. november 2018
Predavanje Rajka Bošnjaka ob razstavah »Kdor seje, ta žanje: šolski vrtovi na Notranjskem« in »Učilnica v naravi: šolski vrtovi včeraj, danes, jutri«.
Rajko Bošnjak, profesor na Šolskem centru za pošto, ekonomijo in telekomunikacije v Ljubljani je s svojim navdušenjem in ljubeznijo do zemlje in rastlin tako prevzel dijake, da so k ustvarjanju šolskih vrtov pritegnili tudi starše. S prostovoljnim delom so v štirih letih ustvarili 3 vrste vrtov: klasični vrt ob Plečnikovem stadionu, urbani šolski vrt na podstrešju šole in visoke grede med stavbama. Na ta način je uspelo Rajku Bošnjaku vzpostaviti močno vez z dijaki, ki veliko prostega časa preživijo na šolskem vrtu, kjer spoznavajo rastline in se od njih učijo, predvsem pa se tam prijetno počutijo. Svoje novo učiteljsko poslanstvo z navdušenjem širi tudi obiskovalcem njegove posesti v Tomačevici na Krasu in na predavanjih po Sloveniji.
Foto: M. Peršič
25. oktober 2018
Predavanje Mateje Ribarič: Učilnica v naravi: šolski vrt včeraj, danes, jutri; predstavitev zgodovine šolskih vrtov po obdobjih in poudarek na oživljanju le teh po letu 2000 ter aktualnih projektih.
Delavnica »Zeliščni spomin«, avtorica Mateja Ribarič; z odkrivanjem motivov igre spomin smo spoznavali rastline in zdravilne lastnosti posameznih zelišč na naših vrtovih nekoč in danes.
Foto: P. Križman, M. Peršič
»Mednarodni muzejski dan« 2018
18. maj 2018
Na Mednarodni muzejski dan so strokovni delavci muzeja: arheologinja Alma Bavdek, zgodovinarka Alenka Čuk, etnologinja Magda Peršič, biolog Slavko Polak, pedagoginja Tina Poljšak in konservator restavrator Peter Križman, skozi predstavitve svojega področja dela spregovorili tudi o vlogi muzejev v družbi. S predavanjem je bilo praznovanje 70-letnice muzeja uspešno zaključeno.
»Slovenski kulturni praznik«
7. februar 2017
Varovanje nepremične kulturne dediščine je za konservatorsko stroko na eni strani in laično javnost na drugi, poseben izziv. Na predvečer slovenskega kulturnega praznika smo zato v muzeju gostili konservatorki Zavoda za varstvo kulturne dediščine OE Nova Gorica. Kako pomembno je varovanje nepremične dediščine je predstavila Ernesta Drole. Arheologinja Patricija Bratina pa je spregovorila o arheološki dediščini na Soviču. Prav pogoji Zavoda, da se zaradi gradnje in urejanja vodovodnega sistema na Soviču opravijo predhodne arheološke raziskave, so botrovali velikim odkritjem v letu 2016, ki jih je na ta večer predstavila članica arheološke ekipe izvajalca Avgusta d. o. o. Manca Omahen. Na ogled so bili postavljeni tudi odkriti predmeti s kratkim komentarjem. Večer je povezovala Alma Bavdek.
Foto: P. Križman, V. Leban
»Poletna muzejska noč«
18. junij 2016
Filmski večer s predavanjem M. Peršič: Veno Pilon – scenograf in predstavitev prvega slovenskega zvočnega, celovečernega igranega filma Na svoji zemlji, 1947 (prvotnoV srcu Evrope), v katerem V. Pilon nastopa kot scenograf in tudi igralec. Posebej je bila predstavljena igralka Mileva Zakrajšek, rojena v Postojni, ki je v filmu odigrala Angelco Gradnik.
Na svoji zemlji, producent Triglav film, scenarist Ciril Kosmač, režiser France Štiglic, dir. fotografije Ivan Marinček, glasba Marjan Kozina, scenografi Boris Kobe, Tone Mlakar, Veno Pilon, snemalca Ivo Belec in Srečko Pavlovčič, snemalec zvoka Rudi Omota, Montažer Ivan Marinček. 106 min.
18. maj - 15. junij 2013
Tovrstno celostno predstavitev in organizacijo razstav s spremljajočimi dogodki smo v našem muzeju izvedli prvič.
Avtorica: Magda Peršič
»Poletna muzejska noč«
15. junij 2013
S soplesalko Dalanda Diallo so ju na bobnih spremljali Issiaka Sanou, Blaž Korez in Damir Mazrek. Skupina Baobab črpa navdih za gib in ritem iz različnih afriških kultur, ki ga oblikuje s sodobnimi plesnimi in glasbenimi izrazi.
Nastopila je tudi hip hop skupina Plesne šole Urška iz Postojne.
Plesnim predstavam je v večernih urah sledila dveurna delavnica afriškega bobnanja pod vodstvom izvrstnega glasbenika in pedagoga Issiake Sanouja, na kateri si je kar dvajset udeležencev ogrelo dlani.
Foto: M. Peršič, S. Polak
6. junij 2013
Predavanje Magde Peršič in Mateje Ribarič v okviru spremljajočih dogodkov ob razstavi Obrazi Afrike.
Skozi osebno izkušnjo sta predstavili doživljanje drugačnih, znanih in manj znanih okolij, na eni strani akulturacijo Rdečih ljudi – N'coakhoe oziroma Basarwa, bolj znani kot Sani, Grmičarji oz. Bušmani, v okviru projekta Kuru Development Trust v bocvanski puščavi Kalahari; na drugi strani pa edinstvene etnične skupine v dolini Omo na jugu Etiopije.
Obojim je skupno, da so do nedavna živeli skoraj enako kot njihovi predniki pred stoletji, danes pa se njihovo naravno in kulturno okolje spreminja zaradi državnih in mednarodnih, globalnih interesov.
Predavanje se je tematsko navezovalo na razstavo Pozdrav iz Afrike. Osebne zgodbe zvedavih obiskovalcev, bolj ali manj vpetih v globalni način življenja, sčasoma postanejo spomin(k)i - pozdrav od tam nekje, nekoč….
Foto: S. Polak, M. Ribarič
29. maj 2013
29. maja 2013 smo v okviru spremljajočih dogodkov ob razstavi Obrazi Afrike gostili pisateljico Sonjo Porle (Črni angel, varuh moj; Barva sladke čokolade) s predavanjem »Spoštuj drobižke!: O igračah iz Afrike«. Seznanili smo se s t. i. novodobnimi igračami, narejenimi iz industrijskih odpadkov, za razliko od etničnih, ljudskih igrač, npr. lutke Akwaba v Gani. Udeleženci smo imeli edinstveno priložnost igrače iz avtoričine - največje slovenske zbirke igrač iz različnih držav Afrike (čez sto primerkov), videti v živo in jih tudi otipati.
Foto: M. Peršič, S. Polak
22. maj 2013
V okviru spremljajočih dogodkov ob razstavi Obrazi Afrike oziroma ob razstavi Slovenia Bois S.A.R.L. smo predstavili film Slovenia Bois, avtorjev Marka Černiča in Braneta Piliha iz leta 1986. Predstavitvi filma je sledil zanimiv in aktualen pogovor z bivšimi delavci v tem slovenskem lesnem podjetju, ki je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja delovalo v Bayangi in bilo s 500 in več zaposlenimi največje podjetje v Centralnoafriški republiki.
Foto: S. Polak
»Mednarodni muzejski dan«
18. maj 2013
Pevski zbor črpa svojo ustvarjalnost iz afriške tradicije, združuje afriške priseljence – študente, ki so v Sloveniji pognali svoje druge korenine in Slovence, ki jim je afriška kultura blizu.
Obiskovalci so pokusili tudi gansko hrano, ki jo je pripravil Eric Korbla Dogbatse.
Voditeljica Dalanda Diallo.
Foto: M. Peršič, S. Polak